NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it.

I understand

Reporting the underreported about the plan of action for People, Planet and Prosperity, and efforts to make the promise of the SDGs a reality.
A project of the Non-profit International Press Syndicate Group with IDN as the Flagship Agency in partnership with Soka Gakkai International in consultative status with ECOSOC.


SGI Soka Gakkai International

 

Photo: Channon Market. CC BY-SA 3.0

Kalinga Seneviratne’nin kaleminden

CHANNON (IDN) – 1976 yılında Batı’da hippi hareketi zirve noktasındayken bu güzelim manzaralı yerde çiftçilikle geçinen bu geleneksel köy, yakınlardaki Terania Nehri’nin etrafında yer alan yağmur ormanlarındaki ağaçların kesilmesine engel olmak amacıyla Avustralya’nın diğer ucundan gelmiş ağaç kesiciler ve çevreciler arasında bir savaşa sahne olmuştu. Bu, Avusturalya’daki direkt eylem içerikli ilk protestoydu.
Çevrecilerin birçoğu bölgede yerleşmeye karar verip ucuza tarım arazileri almış ve “Doğaya Dönüş”felsefesine dayalı komünler kurmuş.
“Buraya eşimle birlikte kendi kendine yeten fakir bir hayat yaşamak üzere 1970’lerde taşındık.

Fotoğraf: Koronavirüs pandemisinden sonra internet alışverişi asla aynı kalmayacak. Kaynak: UNCTAD

Yazar: Jamshed Baruah

CENEVRE (IDN) – Ticaret ve Kalkınma hakkında yapılan BM Konferansı (UNCTAD) Genel Sekreteri Mukhisa Kituyi, "COVID-19 pandemisi daha dijital bir dünyaya doğru değişimi hızlandırdı. Dünya ekonomisi düzelmeye başladığında, şu anda yaptığımız değişikliklerin kalıcı etkileri olacak," şeklinde konuştu.

Dünya çapında internet alışverişinin hızlanması, dünya pandemik cevaptan kurtulmaya geçerken tüm ülkelerin dijitalleşme ile sunulan fırsatları yakalayabilmesinin sağlanmasına yönelik aciliyetin altını çiziyor, diye ekledi.

Fotoğraf: Kenya, Busia Bölgesindeki Mungatsi Pazarı Otogarındaki toplu ulaşım aracına binmeden önce ellerini yeni cihazla yıkayan bir yolcu. Kredi: Kevin Wafula.

Yazan: Justus Wanzala

BUSIA, Kenya (IDN) – Busia Bölgesindeki Nambale Kasabasında bulunan Mungatsi pazarındaki otogarda sıcak bir gün. Çoğunluğu seyahat edenlerden oluşan birçok insan ellerini yıkamak için sıraya girmiş. Her kişi diğerleri ellerini yıkarken mesafeyi koruyor ve farklı yerlere toplu taşıma araçlarına biniyor.

Toplu taşıma araçlarına binmeden önce el yıkamak ve sosyal mesafeyi korumak Kenyalıların takip etmek zorunda oldukları yeni uygulamalar arasındadır. Bu uygulamalar, COVID-19 virüsünün yayılmasını önlemeye yönelik güvenlik önlemi olarak sağlık yetkilileri tarafından zorunlu ilan edilmiştir.

Fotoğraf: Afganistan’daki toplum liderleri insan hakları stratejisini belirliyor. Kredi: UNAMA

Yazan: Bernhard Schell

DOHA | KABİL (IDN) — Afganistan’daki kadınlar, gençler ve toplum ve dini liderler barışı uzun zamandır istiyor ve Amerika Birleşik Devletleri 29 Şubat tarihinde Taliban ile önemli bir anlaşmaya imza atmadan önce bu konuda ısrarla hazırlık yapmaktaydı.

Bu anlaşma, Amerika’nın 18 yıldan fazla zamanla en uzun süren savaşını sonlandırmak için gerekli koşulları belirliyor ve Başkan Donald Trump’ın Amerikanlı askerlerin çekilmesine dair verdiği sözü gerçekleştirmesine izin veriyor. ABD güçleri ve müttefikleri 2001 yılından bu yana Afganistan’dadır.

Fotoğraf kredisi: PAHO/WHO/Fernando Revilla. Kaynak: WHO

Yazan: Jaya Ramachadran

CENEVRE (IDN) —Önemli bir rapor, çevresel bozulma, iklim değişikliği ve çocuklarda çok fazla işlenmiş gıda, şekerli içecek, alkol ve tütün tüketimini özendiren istismarcı pazarlama uygulamalarına karşı acil bir tehdit ile karşı karşıya olan dünya genelindeki çocuk ve gençlerin sağlık ve geleceğine odaklanmaktadır.

Dünya çapındaki 40’tan fazla çocuk ve genç uzmanından oluşan bir Komisyon raporu “çocuklar iklim krizinde en tehlikeli yerde duruyor” ve “hiçbir ülke çocukların sağlığını, ortamlarını ve geleceklerini gerektiği şekilde korumuyor” sonucuna ulaştı.

Fotoğraf: 12 Ağustos 1949 tarihli Cenevre Sözleşmeleri ve 1977’de kabul edilen Ek Protokolü. Kaynak: history.com

Association of World Citizens Başkanı Rene Wadlow’un Görüşü

CENEVRE (IDN) – Türk askeri birliklerinin Türkiye ve kuzeybatı Suriye sınırındaki “güvenli bölge” adını verdikleri alana girmeleri ve özellikle Türkiye’nin desteklediği Suriyeli milislerin eylemleri uluslararası insancıl hukuk konusunu oldukça öne çıkardı. Tüm ülkelerin düzenli askeri personelleri teorik açıdan 12 Ağustos 1949 tarihli Cenevre Sözleşmeleri ve 1977’de kabul edilen Ek Protokolü kuralları hakkında bilgilendirilmiştir.

Yukarıdaki fotoğraf: Kalyan minaresi, Buhara şehrinin en öne çıkan kent simgelerinden bir tanesidir. Fotoğrafçı: Kalinga Seneviratne | IDN-INPS

Yazar: Kalinga Seneviratne

BUHARA, Özbekistan (IDN) – Buhara şehri, antik İpek Yollarının Asya’yı Arap dünyasına ve Avrupa’ya bağlayan başlıca ticaret merkeziydi. 2016 yılında Özbekistan hükümetinin yabancı turistlere yönelik kısıtlamaları kaldırmasıyla ve eski İpek Yollarının üzerindeki küresel menfaatlerin ivme kazanmasıyla bu 2000 yıllık bu şehir Orta Asya’nın başlıca turist merkezi olmaya hazırdır.

Şehir, 10. ile 17. yüzyıllar arasında İran, Hindistan, Çin ve Rusya’dan gelen tüccarlarla beslenerek gelişmiş ve bu yolların gelişmesinde popüler ve önemli bir dinlenme noktası olmuştur. Buhara, sadece bir ticaret merkezi olmakla kalmayıp aynı zamanda bir ilim, din ve kültür merkeziydi. 8. yüzyıla dayanan, iyi korunmuş İran’dan etkilenmiş iyi bir İslami şehir örneğidir.

Kalinga Seneviratne tarafından oluşturulan Suusamyr FM 103 logosu ile fotoğraf kolajı ve topluluk radyosu gönüllülerinin resmi | IDN-INPS

Yazar: Kalinga Seneviratne

SUUSAMYR, Kırgızistan (IDN) –  Çinliler tarafından son zamanlarda geliştirilen yeni İpek Yollarında seyahat eden biri, yaz yaklaşırken bile hala karla kaplı çarpıcı dağların arasından geçer. Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’ten başlayan yol yaklaşık 4.000 metre zirveye tırmandıktan sonra ülkenin en uzak topluluklarından biri olan yaklaşık 1.300 geleneksel göçebeye ev sahipliği yapan Suusamyr köyünün pitoresk vadisine doğru 1500 metreye kadar inişe geçer.

Fotoğraf: İnsan hakları eğitimi sergisine bir bakış. Credit: İnsan Hakları Eğitimi ve Öğretimi Çalışma Grubu Sivil Toplum Örgütü.

Neena Bhandari

SYDNEY (IDN) - Eşitsizliğin ve sürdürülebilirliğin üzerine gitmek için, insan hakları eğitimine ve sivil toplumun güçlendirilmesine daha fazla yatırım yapılması gerekiyor - Birleşmiş Milletler‘in temel hedefleri Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri‘dir. Avustralya'nın Sidney kentinde düzenlenen Dokuzuncu Uluslararası  İnsan Hakları Eğitimi Konferansı'nın (ICHRE) ana mesajı buydu.

Bu yıl 70'inci yıl dönümü olan İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nden (İHEB) ilham alarak, ICHRE 2018 (26-29 Kasım), tüm ilgililere barışçıl şekilde bir arada yaşamaya yönelik sosyal uyum için bir araç olarak insan hakları eğitimini yaygınlaştırmalarını; ve insan hakları eğitiminin müfredata entegrasyonu ile uygulama arasındaki belirgin açığı kapatmaya çalışmalarını tavsiye etti.

Page 1 of 3

Newsletter

Striving

Striving for People Planet and Peace 2020

Mapting

MAPTING

Partners

SDG Media Compact


Please publish modules in offcanvas position.