NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it.

I understand

Reporting the underreported about the plan of action for People, Planet and Prosperity, and efforts to make the promise of the SDGs a reality.
A project of the Non-profit International Press Syndicate Group with IDN as the Flagship Agency in partnership with Soka Gakkai International in consultative status with ECOSOC.


SGI Soka Gakkai International

 

Fotoğraf: Papa Francis Kazakistan'ın başkenti Nur-Sultan'da düzenlenen dinler arası konferansta konuşuyor. Kredi: Katsuhiro Asagiri | INPS-IDN Multimedya Direktörü.

Kalinga Seneviratne tarafından

NUR-SULTAN, Kazakistan (IDN) - "Tüm dünya pandemi, çatışmalar, yaptırımlar, iklim değişikliği ve diğer küresel sorunların süregelen etkilerini yaşıyor. Hepimiz dünya genelinde jeopolitik gerilimlerin ve çatışmaların arttığını görüyoruz" dedi. 7. Dünya ve Geleneksel Dinler Liderleri Kongresi Sekretaryası Başkanı Maulen Ashimbayev 13 Eylül'de yaptığı konuşmada. Aşimbayev Sekretarya'nın bir toplantısında konuşma yapıyordu.

Resim kredisi: Birleşmiş Milletler

Thalif Deen tarafından

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (IDN) - 6 Eylül'de gerçekleştirilen Barış Kültürü Üst Düzey Forumu'nun tüm dünyaya açık bir mesajı vardı.

Forum, egemen bir ulus devlet olan Ukrayna'nın dünyanın en büyük nükleer güçlerinden biri ve Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi olan Rusya tarafından yok edilmeye çalışıldığı bir dönemde barışın öneminin altını çizdi.

Aynı zamanda Suriye, Yemen, Irak, Etiyopya, Libya ve Myanmar'daki askeri çatışmalar ve bitmek bilmeyen iç savaşlar, barışçıl çözümler ve siyasi istikrar için haykırıyor.

Fotoğraf: Botsvana Devlet Başkanı Mokgweetsi Masisi, 25 Nisan 2022'de ECOSOC Kalkınma için Finansman Forumunda açılış konuşması yapıyor. Kredi: UNDESA/Predrag Vasic

Yazar: Thalif Deen

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (IDN) — Öncelikli olarak aşırı yoksulluğun ve açlığın ortadan kaldırılmasını içeren Birleşmiş Milletlerin 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi büyük maddi sıkıntı içinde.

Hedefler, Ukrayna'daki savaşın ekonomik yansımaları ve en önemlisi, dünyanın hem zengin ve hem de fakir halkları üzerinde yıkıcı etkiye sahip yaygın COVID-19 salgını da dahil olmak üzere çeşitli faktörlerin kümülatif etkisiyle ciddi şekilde zarar gördü.

Fotoğraf: Kanadalı aktivist ve sanatçı Benjamin von Wong'un "Plastik musluğu kapatın" isimli 9 metre yüksekliğindeki anıtı, Kenya, Nairobi'de 2 Mart 2022'de sona eren BM Çevre Asamblesi için toplantı salonun dışında durmaktadır. Katkıda bulunan: UNEP/Cyril Villemain

Yazar: Thalif Deen

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (IDN) — Mike Nichols tarafından yönetilen ve Charles Webb'in romanına dayanan romantik bir komedi olan 1967 Hollywood gişe rekortmeni “Mezun” filminde yeni mezun Dustin Hoffman, ön tanımsız küçük bir tavsiye alıyor: “Gelecek plastiktir”.

Geniş çapta yayılan özlü ifade, dünya plastik endüstrisi için bir destek olarak takdir edilmiştir. Ancak 55 yıl sonra, endüstri oluşturduğu çevresel tehlikeler nedeniyle ateş altındadır.

Fotoğraf: UNMAS, MINUSMA Uluslararası Mayın Bilincini Geliştirme Günü.  Birçok ülkede mayın temizliği için robotlar sevk edilmektedir ancak yapay zekâ kullanmakta olan otonom silahların kontrolüyle ilgili endişeler giderek artmaktadır. BM Fotoğraf/Marco Dormino

Yazar: Thalif Deen

NEW YORK (IDN) — ABD'nin 20 yıldır süren ölümcül savaşın ardından 31 Ağustos'ta Afganistan'daki son birliklerini çekmesiyle Washington'dan gelen mesajlardan biri çok netti: Şu an hâlâ Orta Doğu bölgesinde konuşlanmış 40.000'in üzerinde Amerikan askeri olsa da ABD gelecek çatışmalarda bölgedeki "asker sayısını" azaltacaktır.

Image credit: COP26 | UNFCCC

Yazar: Kalinga Seneviratne

SYDNEY (IDN) — Küresel gaz emisyonlarının yaklaşık üçte biri tarım ve toprak kullanımından kaynaklanmaktadır, ancak son COP26 bildirisi iklim aksiyonu ile dünyanın gıda sistemleri arasındaki ilişkiye doğrudan referans vermekte başarısız olmuştur. Bu sırada, Dünya Gıda Programı (WFP) 43 ülkede 45 milyona kadar insanın açlığın eşiğinde olduğuna dair uyarıda bulunmuştur.

Fotoğraf: Nisar Keshvani (soldan üçüncü)

Hazırlayan Nisar Keshvani

SINGAPORE (IDN) — Hayal edin. Dağların en ötesinde bir yer. Denizden iki bin metre yükseklikte. İpek Yolu üzerinde ve Çin’den 240 km uzaklıkta. Etrafında nüfusu 150.000’i aşan şehirler var. Burada finansal durumlarına bakılmaksızın, Orta Asya’nın gelecek nesil öğrencileri için dünya standartlarında eğitim veren, yerleşime tamamen uygun bir üniversite görkemle yer alıyor. 

Fotoğraf: Hindistan’daki dolup taşan krematoryumlar. Kaynak: USA Today

Yazan Shastri Ramachandaran*

YENİ DELHİ (IDN) — Hindistan’da yaşanan Covid-19 enfeksiyonu ve ölüm tsunamisi olanca şiddetiyle devam ederken merkez ve eyaletlerdeki halk ile hükûmetler hastane yatağı, ilaç, solunum cihazı ve bu krizin üstesinden gelebilmek için gereken pek çok şeyde yaşanan kıtlıkla mücadelesini sürdürüyor. Korkutucu ölümler ve ölümün acı yüzü, ne zaman, nerede, kime ve ne şekilde zarar vereceğini, ayrıca kendilerinin ya da yakınlarının hastalanması hâlinde ne yapacaklarını bilemeyen insanlar üzerinde bir korku iklimi yaratmış durumda.

Fotoğraf: Afrika’daki gıda sistemleri iklim kaynaklı şoklardan, uyuşmazlıklardan ve son zamanlarda COVID-19’dan olumsuz bir şekilde etkilendi. © FAO/Petterik Wiggers.

Yazar: J Natranis

NEW YORK (IDN) — COVID-19 pandemisi, dünyanın en yoksul ülkelerinde son derece sıkıntılı bir durumu tetikledi. Sürdürülebilir Geliştirme Hedeflerinin başarısının on yıl daha devam etmesini tehdit ediyor, Sürdürülebilir Kalkınma Finansman Raporu 2021 konusunda 60’tan fazla Birleşmiş Milletler Acentesi ve uluslararası örgütten uyarı alıyor.

Fotoğraf: İspanya'daki bir tesiste şırıngalar monte ediliyor ve ardından paketleniyor. © UNICEF/Francis Kokoroko

Yazan: J Nastranis

NEW YORK (IDN) — Yeni bir araştırma ile ülkelerin kendi aşı ihtiyaçlarını öncelikli olarak gördüğü "aşı milliyetçiliği" olarak tanımlanan ve giderek büyüyen eğilime karşı dikkat çekilmiştir. Çalışma, Covid-19 pandemisine karşı aşıların tedarikinin tekelleşmesine karşı uyarıda bulunulmakta olup varlıklı uluslar, gelişmekte olan dünyayı etkiledikleri kadar sert bir şekilde zengin ülkelerde de ekonomik yıkıma neden olacak şekilde tehdit oluşturuyor.

Varlıklı uluslar bu yılın ortasına kadar tamamen aşı olacak ve fakir ülkeler de büyük oranda kapanma olacak olmasına rağmen, çalışmaya göre küresel ekonomide Japonya ve Almanya'nın yıllık üretimi olan 9 Trilyon $'dan daha fazla bir kayıp oluşacağı sonucuna varılmaktadır. Bu maliyetlerin yaklaşık yarısı Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve İngiltere gibi varlıklı ülkeler tarafından karşılanacaktır.

Page 1 of 4

Newsletter

Striving

Striving for People Planet and Peace 2022

Mapting

MAPTING

Partners

SDG Media Compact


Please publish modules in offcanvas position.